Opublikowano: 5 września 2022

Zgodnie z trwającą już kilka lat w Polsce tradycją w pierwszą sobotę września odbyło się Narodowe Czytanie. Inicjatywa ta od 2012 roku realizowana jest corocznie w miastach w całym kraju. W tym roku, dnia 3 września na przeworskim rynku mieliśmy okazję usłyszeć fragmenty utworu “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Przybosia w Przeworsku.

Czytane w tym roku “Ballady i romanse” zostały wybrane, by podkreślić dwóchsetlecie wydania zbioru, a co za tym idzie ogłoszony w 2022 roku Rok Romantyzmu Polskiego. Sam zbiór był i jest niezwykle ważnym elementem kultury polskiej. Wyznaczył on początek dziejów poezji romantycznej w naszym kraju, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Wydarzenie rozpoczął dyrektor biblioteki Pan Henryk Prochowski przybliżając uczestnikom cel Narodowego Czytania. Następnie wstęp i genezę dzieła Mickiewicza przeczytał uczeń naszej szkoły Kamil Morawski. Po tym krótkim wstępie zaproszeni goście przybliżyli nam kolejne historie zawarte w “Balladach i romansach”. Wśród czytających znaleźli się aspirant sztab. z Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku Justyna Urban, dyrektor Przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Przeworsku Anna Widzyk, inspektor Urzędu Miasta w Przeworsku Paweł Kisiel oraz wielu innych znamienitych gości. Każdy uczestnik dał z siebie wszystko, aby jak najlepiej przybliżyć słuchającym epokę romantyzmu i ludowości przedstawionych utworów.

W przyszłym roku, zgodnie z tradycją w pierwszą sobotę września odczytany zostanie fragment powieści “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.