Opublikowano: 21 maja 2021

W czasach niepokoju, izolacji, bierności uczniowie naszej szkoły potrafią włączać się w rozmaite inicjatywy i akcje społeczne. Jednym z nich jest Wojciech Olech, uczeń klasy III TS. Zachęcony przez pana Jacka Szewerniaka miał wybrać dowolną formę literacką , aby propagować i upamiętnić wiedzę historyczną o ,,rzezi wołyńskiej’’. Konkurs odbywał się pod hasłem ,,Ojczyzna’’ i był organizowany z ramienia Stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy”.

Głównym celem stowarzyszenia jest pamięć o „rzezi wołyńskiej” w taki sposób, by pozostała w naszej świadomości i  nie stała się powodem nienawiści oraz uprzedzeń .

Wojtek chciał- jak sam powiedział: ,,wszystko ubrać w mocne patriotyczne słowa -klucze do przedstawienia okoliczności, z którymi się zetknęli żołnierze polegli na wschodzie’’. Uznał, że najlepszą formą literacką będzie wiersz. Tym samym mógł wyrazić swe uczucia patriotyczne związane z przywołanym hasłem konkursu.  Wiersz został wyróżniony i opublikowany w kalendarzu Stowarzyszenia.

p.  M. Skałuba

Prezentujemy poniżej wiersz a Wojtkowi życzymy dalszych sukcesów na polu literackim!

Pośród wiosennej Brzeziny kwitnącej.

Na łączce zielonej kwiatami pachnącej.

W lesie nieopodal sowieckiej granicy.
Wartują od lat sumiennie strażnicy.
Zabrani z wojenki – posłani na warte.
Z wrogiem jak równy z równym zawsze szli w zaparte.
Lecz kto? Kim są Ci odważni ludzie?
To rodacy! Polscy Żołnierze. Policjanci…
Wszyscy coś warci.
Cała elita schwytana przez orła dwugłowego.
I wrzucona do ciemnego wagonu bydlęcego.
Cicho i bez słowa pożegnania,
Odeszli jakby nie było rozstania.
Wszak Oni są! I w sercach naszych żyją.
Póki pamięć o Nich trwa, wspomnienia się nie rozmyją.