Opublikowano: 3 grudnia 2018

W odpowiedzi na to hasło, we współpracy z fundacją DKMS została w naszej szkole zorganizowana akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Miało to miejsce 29 listopada 2018 roku. Statystyki Światowej Organizacji Dawców Szpiku są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 proc. pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować czyjeś życie. Tylko osoby pełnoletnie mogą rejestrować się w bazie dawców, więc w naszej szkole dotyczy to tylko najstarszych klas. Akcja rejestracji została poprzedzona kampanią informacyjną przeprowadzoną z pomocą pani Barbary Wiśniowskiej  w dniu 27 listopada. W szkole nadano szereg audycji informujących o akcji. Wybrani i zarejestrowani w bazie fundacji wolontariusze odbyli szkolenie z procedur rejestracji i kontroli wniosków. Finałem była rejestracja potencjalnych dawców. Na apel odpowiedziało ponad 40 osób, jednak po weryfikacji  mogło zostać zarejestrowanych do bazy fundacji DKMS 38 uczniów. Dziękujemy wolontariuszom: Agnieszce Podłęckiej, Gabrieli Pawlak, Darii Lonc, Karinie  Andrusiewicz, Oliwii Niemiec, Tomaszowi Cholewińskiemu, Patrykowi Zającowi i Jackowi Kuźmie za pomoc w zorganizowaniu akcji i czuwaniu nad jej sprawnym przebiegiem.  Wszystkim świadomym dawcom dziękujemy za ten wielki dar, dar życia, którym zechcieli podzielić się z potrzebującymi.   Dawcą może zostać prawie każdy z nas. Gdyby ktoś był zainteresowany tym tematem informujemy, że istnieje możliwość zamówienia pakietu rejestracyjnego przez Internet, za pośrednictwem fundacji DKMS. Wszelkie informacje na stronie:  https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca?gclid=EAIaIQobChMIxPaE-IT83gIVBqmaCh1BcATvEAAYASAAEgL4jvD_BwE