Zespół Szkół Zawodowych
im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku

Wycieczka do pięknego Wrocławia

Wycieczka do pięknego Wrocławia

W dniach 8-11 października 2024 r. uczniowie klasy 4I pod opieką p. Mariana Dzimiry, p. Agaty Muchy, p. Agaty Babiarz oraz p. Anny Lewkowicz wzięli udział w wycieczce szkolnej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej pn. ,,Podróże z klasą”.

Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami rozpoczęli od zwiedzania wystawy i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Jedyna w Polsce sztolnia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią tarnowskich gwarków oraz wystawą poświęconą wydobywaniu srebra. Tuż po przyjeździe do Wrocławia i krótkim odpoczynku uczniowie wybrali się na wieczorne zwiedzanie najstarszej i zabytkowej części tego miasta. W zabytkowej części Ostrowa Tumskiego młodzież zwiedziła: katedrę św. Jana Chrzciciela, kościół Świętego Krzyża, kościół Świętego Marcina oraz spacerowała zabytkowym Mostem Tumskim, zwanym również Mostem Zakochanych.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęło się od Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej To także jedna z największych kolekcji malarstwa i rzeźby w Polsce. W budynku przy Hali Stulecia podziwialiśmy prace najciekawszych polskich artystów XX i XXI wieku. Kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej liczy około 20 tys. obiektów. Perłą Wrocławskiego Modernizmu jest Hala Stulecia, dlatego stała się ona kolejnym punktem wycieczki. Z wielką uwagą młodzież podziwiała „perłę wrocławskiego modernizmu”. Następnie uczniowie zwiedzili Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Panorama Racławicka, gdzie uczestnicy wycieczki mogli podziwiać wielkie malowidło (15x114m) „Bitwa pod Racławicami” namalowane w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Narodowe we Wrocławiu z ponad 200 000 obiektów prezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Drugi dzień naszej wycieczki zakończyliśmy zwiedzaniem Wrocławskiego Rynku jednego z największych rynków w Polsce.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się zwiedzaniem podziemnego miasta Osówka, które jest obiektem wojennym, budowanym pod kryptonimem „Riese” w Górach Sowich przez III Rzeszę Niemiecką w latach 1943-45. Przez krótki czas wykonano tam prawie 2 km podziemnych korytarzy, hal i chodników. Dziś do zwiedzania udostępnione są wartownie, korytarz techniczny oraz ogromna hala o wysokości 10 m i wiele budowli na powierzchni ziemi. Według jednej z hipotez, po ukończeniu budowy Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad wunderwaffe i prototypem bomby atomowej. Mówi się też o ukrytym w pobliżu „złotym pociągu” i ciężarówkach ze zrabowanym złotem Wrocławia. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Książ w Wałbrzychu, który niegdyś był obronnym zamkiem księcia Bolka I Surowego. Na początku XVI wieku zamek otrzymał rycerz  Konrad Ernest Maximilian von Hochberg, którego potomkowie zamieszkiwali zamek aż do czasów II wojny światowej.

Ostatni – czwarty dzień wycieczki – to czas powrotu, jednak udało nam się jeszcze odwiedzić Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu. Multimedialne ekspozycje muzeum przedstawiają w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Hitem okazały się budki do nagrywania piosenek, gdzie każdy może zaśpiewać swój ulubiony utwór, a także profesjonalne studio, gdzie uczniowie nagrali swój przebój.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz Pytania?

Wyślij nam wiadomość lub zadzwoń


    Zespół Szkół Zawodowych
    im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku

    Zadzwoń

    +16 648 75 74

    Godziny pracy

    Pon - Pt: 7:00 - 15:00

    Napisz E-mail

    zszprzeworsk@gmail.com

    Skip to content