Opublikowano: 17 czerwca 2019

17.06.2019 roku 7 uczniów klas informatycznych pod opieką Pana Krzysztofa Muchy wzięło udział w warsztatach szkoleniowych (moduł: SECURITY) w oddziale Cisco w Krakowie.

 1. Klaudia Wołtosz – 2TI
 2. Katarzyna Pieczonka – 3TI
 3. Michał Cyran – 2TI
 4. Kacper Cisek – 2TI
 5. Szczepan Trojnar – 2TEI
 6. Jakub Hypta – 3TI
 7. Tomasz Kisiel – 3TI

Udział w warsztatach był poprzedzony konkursem prac ocenianych przez inżynierów – ekspertów zajmujących się branżą IT. Zajęcia laboratoryjne prowadzili Pan Przemysław Brożek oraz Pan Bartłomiej Czyż – specjaliści zajmujący się m.in. atakami na strony internetowe. Program zajęć obejmował następujące zagadnienia:

 1. Popularne ataki na WWW
 2. Bezpieczeństwo kodu
 3. Ataki SQL i PHP injection
 4. Ataki XSS (Cross-Site Scripting), XST (Cross-Site Tracing) , XRS
 5. Praktyczna wiedza
 6. Metody obrony
 7. … i wiele innych zagadnień

Każdy z nas mógł na swoim laptopie wykonać symulację różnych ataków na strony WWW, podejrzeć generowany kod, który został przechwycony (podsłuchany) przez atakującego i stać się „ofiarą” sniffera. Hakerzy wykorzystują sniffery do wykradania danych, szpiegowania aktywności w sieci oraz gromadzenia informacji o użytkownikach. Najczęstszym celem są hasła i dane konta do banków lub sklepów. Zwykle hakerzy umieszczają sniffery w miejscach oferujących niezabezpieczone połączenie Wi-Fi, np. w kawiarniach, hotelach czy na lotniskach. Czasami sniffery podszywają się pod inne urządzenia w sieci – jest to tak zwany spoofing – w celu zdobycia poufnych informacji.

Chcieliśmy bardzo podziękować Panu Sławomirowi Daleszyńskiemu za wielki trud w zorganizowaniu warsztatów dla naszych uczniów oraz Panom Przemysławowi i Bartłomiejowi za fachowe i bardzo ciekawe prowadzenie warsztatów związanych z tematyką bezpieczeństwa WWW.